04.06.2013
Археолози доказаха, че келтското население в съвременният юг на Франция е произвеждало вино много преди тази територия да бъде завоювана от римляните, които са донесли нави сортове лози. Статията е публикувана в Proceedings of the National Academy of Sciences, а журналистически материал е поместен в ScienceNow.
Изводите се базират на анализ на каменна преса за вино, намерена в селището Lattara. Този артефакт, заедно с много просмолени амфори е намерен под руините на етруски магазин. Зданието е разрушено около 475 BC и до началото на разкопките през 80 те години на XX е било в „консервирано” състояние.
.jpg)

Тандемната масспектроскопия на материалът,от който е направена пресата показва наличие в него на соли на винената киселина. Спред археолозите, такава преса може да се използва и за производство на масло, но химическият анализ показва категорично, че в нея са мачкали грозде.
Амфорите намерени в същата постройка говорят в полза на „винената” хипотеза. Стените им са просмолени, а смолата се разтваря при съхранение на масло. Древните винопроизводители са просмолявали амфорите за да не се окислява виното.